عسل جعبه ای
عسل خلف یا سبد و تفاوت آن با عسل های دیگر

عسل خلف (سبد) بهترین و با کیفیت ترین نوع عسل ارگانیک یا عسل طبیعی است که شکل ظاهری آن دایره ای ( کندوی استوانه ای) می باشد که روال تولید موم و ذخیره عسل در شان های شش ضلعی توسط زنبورهای عسل تولید می شود و به همین دلیل تولید عسل خلف زمان بیشتری را می طلبد. امروزه بیشتر از عسل جعبه ای استفاده می شود.

امروزه زندگی اغلب مردم و به خصوص مردم شهرنشین به دلیل کار و فعالیت زیاد و کمبود زمان از حالت طبیعی خود خارج شده است و اغلب ناچار هستند از غذاهای آماده استفاده کنند، حتی در روزهای تعطیل به جای رفتن به دامان طبیعت، بیشتر به رستوران می‌روند تا غذا بخورند آن هم غذاهای پر چرب و پرکالری مثل فست فودها، که مصرف این نوع غذاها باعث شیوع انواع بیماری ها می شود.

عسل ارگانیک

عسل خلف یا سبد و تفاوت آن با عسل های دیگر

امروزه مردم برای رفع این مشکل نیازمند گزینش غذاهای با کیفیت و طبیعی هستند. مطمئناً یکی از غذاهایی که دارای ارزش غذایی بالا و مواد مغذی عالی است، عسل ارگانیک و طبیعی می باشد.

 

عسل ارگانیک و طبیعی علاوه بر جنبه ی غذایی می توان از آن به عنوان دارو نیز استفاده کرد. خوشبختانه در شهرستان سردشت عسل ارگانیک و طبیعی با طعم و مزه بسیار عالی در محیطی طبیعی سرشار از گل و گیاه تولید می شود.

یکی از این نوع عسل ها، عسل خلف یا عسل کندوی استوانه ای می باشد که نسبت به عسل های جعبه ای که موم آن توسط انسان از صفحات آماده که از پارافین شیمیایی و به آن برگه موم نیز گفته می شود، بسیار سالم تر و طبیعی تر می باشد و هیچ گونه خطری از لحاظ  سلامتی برای انسان ندارد.

کندوی عسل

ویژگی های عسل سبد

در حالت طبیعی برای تولید هر کیلو موم توسط زنبورهای عسل به مقدار ۸ الی ۱۰ کیلو عسل نیازمند است به همین دلیل برای تولید عسل طبیعی، پروسه تولید موم و ذخیره عسل در شان های شش ضلعی توسط زنبورهای عسل زمان بیشتری را می طلبد.

عسل خلف (سبد) دیرتر از سایر عسل ها و در فصل پاییز برداشت می شود. در عسل های جعبه ای موم دار در هر کیلو حدود ۴۰۰ گرم موم استفاده شده است که در صورت خوردن همانند آدامس در دهان می ماند و هضم نمی شود.

 

اما در عسل خلف (سبد یا کندوی استوانه ای) در هر کیلو، ۱۰۰ گرم موم توسط زنبورهای عسل به صورت طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد که در صورت خوردن آن به آسانی در دهان حل می شود و نیازی به جویدن آن نیست.

 

این نوع عسل کندوی استوانه ای در منطقه و حتی کشورهای اطراف از جمله عراق و ترکیه خواهان زیادی دارد. این عسل در کندو های استوانه ای شکل از شاخه های درختان سیب و بید بافته می‌شود که قدمت تاریخی بالایی دارد.

 

سردشت از حیث تولید این نوع عسل در زمره یکی از تولیدکنندگان عمده کشور قرار دارد.

 مزایای عسل خلف (سبد یا کندوی استوانه ای) عبارتند از :

  • نرم بودن موم عسل خلف (سبد)
  • کیفیت بو و طعم عادی
  • عدم دخالت انسان در تولید موم عسل خلف
  • بسته بندی و نگهداری آسان آن
کندوی استوانه ای