کندوی سنتی
کندوی سنتی و تفاوت آن با کندوی مدرن؟

در این مقاله قصد داریم به تشریح یکی از انواع کندو های زنبور های عسل به نام کندوی مدرن یا کندوی جعبه ای که توسط انسان برای زنبور های عسل ساخته می شود تا در این مکان تولید عسل کنند، بپردازیم.
در زمان های دور زنبور های عسل معمولاً لانه ی خود را بین صخره ها یا داخل درختان، برای زندگی و ذخیره عسل مورد نیازشان انتخاب می‌کردند، که در صورت برداشت عسل توسط انسان باعث خرابی لانه های آنها می شد. با گذشت قرن ها انسان توانسته به طور سنتی ابتدا کندو هایی از جنس گِل، سبدی، کوزه ای یا از تنه درختان به صورت یک استوانه یا همان کندوی سنتی درست کنند.

در کندوی عسل، زنبور ها به صورت اجتماعی زندگی می کنند. هر کندو شامل یک ملکه و تعدادی زنبور نر و زنبور کارگر است، که هر کدام وظیفه خود را به نحو احسن انجام می دهند.

کندوی عسل

مزایای کندوی مدرن یا کندوی جعبه ای:

در کندو های سنتی به دلیل عدم دسترسی کامل به داخل کندو ها و نداشتن کنترل کامل بر زنبور ها و بیماریهای داخل کندو بر آن شدند که کندو ها را به صورت جعبه ای بسازند که کندوی مدرن یا کندوی جعبه ای نامیده می شوند، که بتوانند بر تمام مراحل تولید عسل توسط زنبور های عسل احاطه ی کاملی داشته باشند.
در کندوی مدرن انسان با کارگذاشتن ورقه هایی از موم به روند تولید عسل توسط زنبور ها کمک می کنند.

 

معایب کندوی سنتی

در کندو های بومی بیشتر وقت زنبور ها صرف تولید موم می شود که همین امر موجب می شود که این نوع عسل دیرتر از دیگر عسل ها و در اواخر فصل پاییز برداشت شود.
اما در کندوی مدرن به دلیل کار گذاشتن ورقه های مومی انرژی بیشتری صرف تولید عسل توسط زنبور های عسل می‌شود.

 

ظرفیت کندوی مدرن یا کندوی جعبه ای:

در ایران معمولاً کندوی مدرن ظرفیت قرار گیری۱۰ قاب را به طور همزمان دارند. که به هر کدام از قاب ها یک صفحه ی مومی هم وصل می شود.
در کل کندوی جعبه ای نسبت به کندوی عسل سنتی بازدهی بیشتری دارند و میزان عسل آن ها نسبت به کندو های سنتی بیشتر است و همچنین شکل این کندو ها باعث می‌شود که زنبوردار به داخل کندو دسترسی کامل و بر نحوه فعالیت زنبور ها و بیماری های داخل کندو کنترل بیشتری داشته باشد.

شکل کندوی جعبه ای این توانایی را به زنبوردار می دهد که علاوه بر برداشت عسل، دیگر محصولات زنبور های عسل از قبیل ژل رویال، بره موم و گرده گل را به راحتی برداشت کنند.
این مهم باعث می‌شود که سود زنبوردار از کندوی مدرن بیشتر شود. همچنین این کندو ها قابلیت جابجایی آسان تری نسبت به کندوهای سنتی دارند و تعمیر کردن آنها به آسانی صورت می گیرد.

کندوی مدرن

شهرستان سردشت دارای کندوی مدرن زیادی است و کیفیت عسل این نوع کندو ها در درجه بالایی قرار دارد و  شما می توانید این نوع عسل را در فروشگاه اینترنتی محصولات ارگانیک سروشت تهیه کنید.
در کندوی مدرن می‌توان دو نوع عسل برداشت کرد:

  • اینکه عسل را با موم در ظرف های کریستالی شکل قرار می‌دهند.
  •  دیگر اینکه شانه های کندو در دستگاه اکستراتور قرار داده می شوند و عسل خالص یا همان رواق از آن برداشت شود.
کندوی سنتی