گرده زنبور عسل
خواص باور نکردنی گرده گل

گرده زنبور عسل به صورت دانه های کروی که پر از گرده گل است گرده زنبور عسل توسط انسان قابلیت مصرف دارد. خواص باور نکردنی گرده گل و مزایای شگفت آور گرده زنبور برای سلامتی انسان که ترکیبی از گرده گل، شهد، آنزیم‌ها و ترشحات زنبور عسل است مفید می باشد.
زنبور های کارگر گرده گل را از گیاهان و گل ها جمع آوری می‌کنند، آن را به کندو انتقال، ذخیره و به‌عنوان غذا استفاده می‌کنند.
یکی از خواص گرده گل به عنوان یک غذای مفید به دلیل دارا بودن مواد مغذی که شامل پروتئین، اسید های چرب، ویتامین ها، مواد معدنی، پانسیون ها، آنتی اکسیدان و کربو هیدرات مورد توجه زیادی قرار گرفته است.

گرده زنبور عسل شامل مواد زیر است:
⦁ کربو هیدرات ها ۴۰ درصد
⦁ پروتئین ها ۳۵ درصد
⦁ ۴ تا ۱۰ درصد چربی ها
⦁ ۱۰ تا ۱۵ درصد مواد دیگر که شامل ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی بیوتیک ها و آنتی اکسیدان

تحقیقات زیادی در مورد اثرات مفید گرده برای سلامتی انسان انجام شده است که به چند مورد از خواص باور نکردنی گرده گل اشاره خواهیم کرد.

خواص باور نکردنی گرده گل

بیشتر بدانید:

خواص درمانی و دارویی عسل و کاربرد عسل در پزشکی .                                               

مزایای شگفت آور گرده زنبور عسل برای سلامتی:

۱٫   خواص باور نکردنی گرده گل در محافظت انسان از رادیکال های آزاد و بیماری های مزمن:

گرده زنبور عسل به دلیل مقدار زیادی از آنتی اکسیدان ها، بدن شما را در برابر رادیکال های آزاد محافظت می‌کند. آسیب های به وجود آمده از رادیکال های آزاد تأثیر بسیار زیادی در بیماری های مانند سرطان و دیابت های نوع ۲ دارند.

۲٫   کاهش بیماری های قلبی:

بیماری های قلبی یکی از عوامل مرگ و میر جهانی است. کلسترول بالای خون خطر بیماری های قلبی را افزایش می‌دهد.یکی دیگر از خواص باور نکردنی گرده گل و گرده زنبور عسل این است که می تواند سطح کلسترول خون را کاهش دهد.

۳٫   گرده گل برای درمان کبد چرب:

کبد شما یکی از اعضای حیاتی بدن شما است که با از بین بردن سموم از بدن شما محافظت می‌کند. گرده گل سرشار از ویتامین های مختلف و همچنین پروتئین های گوناگون است. اصولاً مصرف بسیاری از پروتئین ها برای مبتلایان به کبد چرب ممنوع می‌شود. همچنین استفاده از نان به‌شدت محدود است.
گرده گل دقیقا نقش مواد پروتئینی را برای بدن انسان ایفا می‌کند و جای نان را برای این دسته از افراد پر خواهد کرد. در واقع تأثیر گرده گل در روند درمان کبد چرب بسیار مهم و چشمگیر است.

۴٫   گرده گل خاصیت ضدالتهابی را دارد:

گرده زنبور از دیرباز به‌عنوان ماده ای که در کاهش التهاب مورد استفاده قرار گرفته است. تحقیقاتی که بر روی حیوانات انجام‌ گرفته است نشان داده است که گرده زنبور تا ۷۵ درصد التهاب پا را کاهش می‌دهد. در حقیقت خاصیت ضدالتهابی آن مشابه دارو هایی است که برای کاهش التهاب از قبیل ناپروکسن بکار می‌روند است. گرده زنبور عسل شامل ترکیباتی از قبیل آنتی اکسیدان است که اسید های چرب (امگا ۶) را که باعـث التهاب می‌شود کاهش می‌دهد.
همچنین ترکیبات گیاهی این گرده ها می تواند عواملی را که در ایجاد التهاب دخیل هستند محدود کند.

۵٫   خواص گرده گل در تقویت سیستم ایمنی بدن و از بین بردن باکتری ها:

در آزمایش های که انجام شده، گرده زنبور عسل در کاهش درد و آلرژی مؤثر است. همچنین بر اساس یک تحقیق آزمایشگاهی مشخص شده است که این ماده خاصیت ضد میکروبی دارد و در از بین بردن باکتری‌های که باعث عفونت می‌شوند مؤثر است.

۶٫   بهبود زخم و جلوگیری از عفونت:

یکی دیگر از خواص باور نکردنی گرده گل، خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است که در بهبود زخم تأثیر بسزایی دارد. بر اساس تحقیقات صورت گرفته این ماده به ‌اندازه‌ی دارو های که برای سوختگی ها بکار می‌روند و بر روند بهبود سریع سوختگی مؤثر است و عوارض جانبی دارو های شیمیایی را ندارد.
خاصیت ضد میکروبی این ماده همچنین در محافظت زخم از عفونت مؤثر است.
چکیده: گرده زنبور عسل با خاصیت ضد التهابی که دارد در بهبود زخم و کاهش عفونت مؤثر است.

۷٫   خاصیت ضد سرطانی دارد:

گرده زنبور در جلوگیری و بهبود سلول های سرطانی که به‌طور غیر عادی انتشار می‌یابند مؤثر است تحقیقات آزمایشگاهی انجام گرفته نشان داده است که گرده گل در جلوگیری از رشد سرطان هایی مانند سرطان پروستات، خون، رحم و سینه مؤثر است.
چکیده: بر اساس تحقیقات آزمایشگاهی انجام‌گرفته گرده زنبور عسل در جلوگیری و انتشار سرطان مؤثر است.

۸٫   در کاهش علائم یائسگی در زنان مؤثر است:

یکی از خواص باور نکردنی گرده گل یائسگی در زنان معمولاً با نشانه های از قبیل  درد، بی خوابی، تغییرات خلق ‌و خو همراه است. تحقیقات نشان داده است که گرده زنبور عسل در کاهش علائم یائسگی مؤثر است. در تحقیقاتی که انجام گرفته زنانی که گرده گل مصرف کرده‌اند علائم یائسگی آن‌ها به میزان ۷۱ درصد کاهش یافته  و خواب و انرژی آن ها بهبود یافته است.
چکیده: تحقیقات نشان داده است که مصرف گرده در کاهش علائم یائسگی موثر است.

۹٫  یکی دیگر از مزایای شگفت آور گرده زنبور در بهبود متابولیسم و طول عمر و جذب مواد مغذی مؤثر است:

بعضی از شواهد نشان می‌دهد که گرده زنبور در بهبود جذب مواد غذایی مؤثر است. برای مثال کسانی که به رژیم غذایی آن ها گرده زنبور اضافه شده است بدن آن ها به میزان ۶۶ درصد آهن بیشتر جذب کرده است.
و به این دلیل است که این ماده دارای مقدار زیادی ویتامین C است که به جذب مواد غذایی کمک می‌کند. همچنین این ماده در افزایش حجم عضلات بدن و افزایش متابولیسم و طول عمر مؤثر است.
چکیده: گرده زنبور عسل در افزایش طول عمر و متابولیسم مؤثر است.

 

خواص باور نکردنی گرده گل