عسل در پزشکی
خواص درمانی و دارویی عسل و کاربرد عسل در پزشکی

با خواندن این مقاله مفید به تاثیر شگفت انگیز خواص درمانی و دارویی عسل و کاربرد عسل در پزشکی پی می برید و برای بهبود سلامتی خود و خانواده خود مصرف عسل طبیعی را افزایش خواهید داد.

عسل محصولی از طبیعت است که خواص درمانی و دارویی بسیاری دارد و برای اهداف درمانی قابل ‌استفاده می باشد. عسل دارای بیش از ۲۰۰ نوع ماده است که عمدتاً شامل آب، قند، فروکتوز و گلوکز است.

همچنین حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنزیم‌ها و آمینواسیدها است. ترکیبات عسل بسته به نوع گل و گیاهان منطقه متفاوت است اما عموماً همه آن‌ها شامل مواد معدنی بالایی است.

در فرآیند تولید عسل توسط زنبورهای عسل ممکن است که عسل به میکروب‌ها و گردوغبار آلوده شود ولی چون عسل خاصیت ضد باکتریایی دارد عمدتاً این میکروب‌ها را از بین می‌برد و به این دلیل است که وقتی عسل وارد معده می‌شود باعث می‌شود که میکروب‌های داخل معده را از بین ببرد.

در زمان‌های قدیم هم از عسل به ‌عنوان یک ماده دارویی و درمانی استفاده شده است

عسل در پزشکی

کاربرد عسل در پزشکی (خواص درمانی و دارویی عسل و کاربرد عسل در پزشکی)

استفاده کردن از عسل برای درمان انواع زخم ها:

یکی دیگر از خواص درمانی و دارویی عسل و کاربرد عسل در پزشکی این است که برای درمان زخم‌های بعد از عمل، زخم‌های مزمن، خراش‌ها، ضایعات پوستی، تورم دست‌وپا و زخم‌های دیواره شکم مؤثر است و باعث کاهش عفونت و از بین بردن درد می‌شود.

 

پیشگیری و درمان بیماری‌های گوارشی:

مصرف عسل همچنین در پیشگیری و درمان بیماری‌های گوارشی از قبیل زخم‌های ناشی از باکتری و ویروسی مؤثراست.  و از چسبندگی باکتری به روده جلوگیری می‌کند. و همچنین در درمان التهاب معده و زخم معده مؤثر است.

  • عسل همچنین در درمان عفونت‌های قارچی مؤثر و عسل رقیق‌شده با آب از تولید سموم در بدن جلوگیری می‌کند.
  • عسل طبیعی حالت ضدویروسی دارد و در درمان زخم دهان و تبخال تناسلی مؤثر است.

 

 

مصرف روزانه عسل تأثیری مهم و غیرقابل‌انکاری در کاهش سطح گلوکز، کلسترول و وزن زیاد در افراد مبتلابه دیابت دارد. و همچنین استفاده از عسل می‌تواند پای افراد دیابتی را بهبود ببخشد.

  • از دیگر خواص درمانی و دارویی عسل برای درمان سرفه حتی کودکان دو سال به بالا مصرف عسل قبل از خواب توصیه می‌شود.

  • مصرف عسل به‌عنوان یک مکمل برای درمان سوزش و عفونت‌های چشمی، ترشح چرک و قرمزی چشم به کار می‌رود.

عسل درمانی

 

 

عسل منبع خوبی برای ورزشکاران است و کارشناسان معتقدند که مصرف عسل عملکرد ورزشی قبل و بعد از تمرینات مقاومتی و هوازی را بهبود می‌بخشد. ترکیبات موجود در عسل (آنتی‌اکسیدان) یکی از مؤثرترین راه‌ها جهت جلوگیری از ابتلا به سرطان، التهاب، بیماری قلبی و افزایش ایمنی بدن و کاهش درد است.

عسل تیره دارای اسیدفولیک و آنتی‌اکسیدان بیشتری است. و خاصیت آنتی‌اکسیدانی عسل باعث کاهش کلسترول خون می شود. درنتیجه باعث کاهش وزن افراد و کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود.

 

مطالعات نشان داده است خوردن روزانه ۷۰ گرم عسل به مدت ۳۰ روز برای افراد دارای وزن زیاد باعث کاهش کلسترول می‌شود. عسل خاصیت ضد سرطانی دارد و درمان مؤثری برای کاهش خستگی و بی‌حوصلگی و درد سینه است. مصرف عسل همچنین سطح آنزیم و مواد معدنی خون را افزایش می‌دهد.

ناگفته نماند بسیاری از عسل های موجود در بازار طبیعی نیستند و نمی توان به آن اعتماد کرد زیرا تنها راه اطمینان از عسل طبیعی آزمایش علمی آن است، و نمیتوان از عسلی که طبیعی نباشد خواص درمانی و دارویی را انتظار داشت.