10 روش دقیق تشخیص عسل تقلبی
۱۰ روش دقیق تشخیص عسل تقلبی

تشخیص عسل تقلبی کار چندان آسانی نیست، اما ما در این مقاله ۱۰ روش دقیق تشخیص عسل تقلبی را  بیان می کنیم تا در انتخاب و خرید عسل در آینده دچار مشکل نشوید.

عسل یکی از سالم ترین و مقوی ترین محصولات غذایی است که مصرف آن به لحاظ سلامتی اهمیت فوق العاده ای دارد. زمانی می توان گفت که مصرف عسل برای سلامتی بالاترین تاثیر را دارد که عسل طبیعی و ارگانیک باشد.

ولی بیشتر عسل موجود در بازار کشور، عسل غیر طبیعی است، از همین رو تشخیص عسل تقلبی و یا عسل شکر از عسل طبیعی ضروری است.

تولید انواع عسل شکر (از شکر برای تغذیه زنبور استفاده شده) و همچنین تولید عسل بصورت صنعتی و نامرغوب باعث شده است. که مصرف کنندگان عسل از کیفیت آن ناراضی باشند و  نیازمند راهکار هایی برای تشخیص عسل تقلبی و عسل شکر باشند.

علیرغم بیان روش های زیر برای تشخیص عسل تقلبی، اما با قطعیت نمی توان عسل طبیعی را از تقلبی به راحتی تشخیص داد زیرا هر روزه افراد سودجو از روش های حرفه ای تری برای تولید عسل نامرغوب استفاده می کنند و گاهی حتی تشخیص آن توسط آزمایشگاه هم به سختی انجام می گیرد.

عسل تقلبی چیست؟

به طور کلی، هر ماده ای غیر از شهد گلها برای تولید عسل که توسط انسان برای زنبور گذاشته شود تقلب در عسل محسوب می شود، امروزه تولید عسل تقلبی و دست ساز و یا صنعتی تحت نام عسل زنبور ندیده بسیار زیاد شده به گونه ای که به آسانی در سیستم پخش مواد غذایی در سراسر ایران پخش و عرضه می شود.

این نکته را نباید فراموش کرد که عسلی که دارای ساکاروز بالایی است و به وسیله زنبورداران در زنبورستان شکر داده می شود، عسل تقلبی نیست و فقط کیفیت آن نسبت به عسل ارگانیک پایین تر است.

و نمی توان آن را با عسل دست ساز(عسل صنعتی) که هیچ زنبوری ندیده است مقایسه کرد، در واقع عسل دست ساز یا صنعتی را اصلا نمی توان عسل نامید!

عسل تقلبی چیست؟

عسل خوب نشانه ها و کارکردهای خوبی دارد و با اندکی آگاهی و تمرکز روی رفتار های عسل که در مقاله قبلی عنوان شده با در کنار هم قرار گرفتن تمام پارامتر ها به اصالت آن پی ببریم.

۱۰ روش دقیق تشخیص عسل تقلبی:

 • عسل تقلبی بدون موم (عسل رواق: عسلی که توسط دستگاه اکستراتور موم آن جدا شده است) اگر در دهان قرار بگیرد با بزاق دهان حل نمی شوند و باید با عمل جویدن به زور با بزاق دهان مخلوط کنیم دلیل آن شکر فراوان موجود است.
 • عسل های تقلبی بدون موم بیشتر طعم و بوی زننده قند ذوب شده را دارند. و حالت سنگینی شبیه به خوردن چند حبه قند پی در پی در دهان ایجاد می کنند. و هیچ رایحه ای خوشایندی ندارند مگر اینکه اسانس به آن اضافه کنند.
 • گیاهان وحشی دارای رایحه خاصی هستند که با آگاهی از رایحه خاص هر گل می توان پی برد که آیا رایحه آن طبیعی است یا اسانس افزودنی؟!
 • رایحه طبیعی بسیار ملایم بوده باعث نرمی و گرمی سینه می شود، اما اسانس ها حالت تیزی و سردی در دماغ ایجاد می کنند.
 • عسل تقلبی باعث ایجاد حس سنگینی در گلو و دل درد می شود.
 • قورت دادن این عسل تقلبی به سختی انجام می شود چون توسط بزاق حل نمی شوند و احتیاج به جویدن زیاد دارند.
 • عسل تقلبی گلو را می شکند به گونه بعد از چند قاشق اشتهای شما را از بین می برد و از مصرف دوباره پرهیز می کنید.
 • مصرف عسل تقلبی احساس انرژی و طراوت و سبکی در سیستم گوارش ایجاد نمی کند و باعث سنگینی سیستم گوارش می شود.
 • در عسل های تقلبی ، طعم شیرینی غالباً مربوط به شکر و قابل تشخیص است.
عسل تقلبی چیست؟

قوی ترین روش تشخیص عسل تقلبی این است که اگر یک قطره عسل را بین دو دندان قرار دهید با دو حالت زیر مواجه می شوید:

 • مانند چسب عمل می کند جدا کردن دو دندان را با اصطکاک مواجه می کند اما در نوع طبیعی این چسبندگی بسیار خفیف است.
 • برای جدان کردن آن از روی زبان نیازمند فشار زبان هست در حالی که عسل طبیعی به راحتی با حرکت زبان از روی دندان جدا خواهد شد.

امیدواریم در این مقاله که به صورت خلاصه به روش های تشخیص عسل نامرغوب اشاره کرده ایم مورد پسند و رضایت شما قرار گرفته باشد. و تمام سعی ما که بعنوان برند سروشت که در این حوزه فعالیت داریم این است مطالب مفید و موثری در رابطه با محصولات ارگانیک سردشت منتشر نماییم.

و علاوه بر این، محصولات مرغوب را نیز که به لحاظ کیفیت در هیچ جای کشور یافت نمی شوند و شایسته مردم کشورمان هستند مستقیم و بدون واسطه به دست مصرف کننده برسانیم.